Jdi na obsah Jdi na menu
 


Guasha

V překladu znamená "gua" pohyb jedním směrem, škrábat a "sha" znamená špatné, dohromady tedy "seškrábat všechno špatné". Je to velmi starý druh čínské masáže. Masáž se provádí speciálním olejem a škrabkou, vyrobenou z nefritu nebo z buvolího rohu, kterou se po dráze meridiánů vyškrabují z těla nečistoty a toxiny. Během masáže se zlepšují výměnné procesy v pokožce. Konečná fáze může být doplněna ještě baňkami.

images - guasha.jpg

Rozlišují se tři druhy čínské masáže:

  • preventivní
  • kosmetická
  • léčebně diagnostická

Masáž guasha má tyto účinky:

  • Povzbuzuje energii
  • Odvádí toxické látky
  • Uvolňuje ztuhlé a bolavé svaly

Masáž trvá přibližně 30 minut, působení je vidět okamžitě: nejdřív léčená zóna silně zarudne, člověk může mít pocit pálení. Na místech, na kterých se zevnitř projektuje patologický proces, se objevují krvavé skvrny "sha". Tímto způsobem se skrze pokožku dostává ven z těla odpad tohoto procesu a v těchto místech se vyskytuje zvýšený obsah kyseliny mléčné. Skvrny mohou být až černé barvy – to je "neživá" krev. Člověka může vylekat vnější projev masáže, ale sama procedura je bezbolestná. Pouze tehdy, je-li proces v pokročilém stádiu, může pacient cítit bolest, která však mizí v momentě, kdy se na místo přestane působit.

Během čínské masáže se zlepšují výměnné procesy v kůži, vylučují se toxiny, proto je třeba kůži neustále očišťovat a otírat. Během 12 hodin je třeba doplňovat neustále tekutiny, pít teplou vodu, aby bylo zajištěno vylučování toxinů z organismu. Po masáži se může objevit silná únava, stejná jako po fyzické zátěži, například po běhu na 20 km. Na místě, kde se objevily krvavé skvrny, se po krátké době objeví modřiny, které zmizí během dvou dnů. Procedura by se měla opakovat 1 – 2x za týden poté, co zmizí modřiny. Doporučuje se absolvovat 10 – 20 léčebných procedur přibližně 2x ročně.

Masáž guasha působí na celý organismus, normalizuje vnitřní vzájemné působení mezi orgány, což vede k odstranění konkrétních patologických procesů, celkovému uzdravení a omládnutí. Horko, chlad, vítr a vlhkost, které se dostaly do organismu jsou vyvedeny na povrch. Zesilují se výměnné procesy, vylučování. Pravidelné provádění masáže zpomaluje stárnutí.

Působením na další zóny těla se zlepšuje stav srdečně cévního systému, dochází ke snížení krevního tlaku, upravuje se srdeční rytmus, odstraňuje se zadýchávání, které je způsobené onemocněním srdce, zlepšuje se stav pokožky, mizí pigmentace, akné, docházení k omlazení pokožky.
Blahodárný vliv má masáž také na nervový systém: zlepšuje se spánek, odstraňuje podrážděnost, zlepšuje chuť k jídlu.

Při osteochondróze - dochází ke zlepšení krevního oběhu v postižených oblastech, zesiluje se oběh lymfy, díky tomu odchází oteklost a s tím mizí i syndrom bolesti, odstraňuje se svalová křeč.

Při nachlazení a zánětu průdušek - odstraňuje se oteklost sliznice průdušek, zlepšuje se drenážní funkce dýchacích cest, odstraňuje se zadýchávání, zmenšuje se kašel.

Při cholecystitide (zánět žlučníku) - uvolňuje křeče žlučníku, normalizuje motoriku.

Kontraindikace: infekční kožní onemocnění, trombocytopenie, zlomeniny, snížená funkce ledvin, vysoký krevní tlak - nezaléčený), těhotenství.

 
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< březen / 2020 >>